Prindi

Ühisprojektide väljatöötamine

Kirjutas Editor.

Projektide tööga regiooni arengu eesmärgi realiseerimiseks on alustatud juba 1996.aasta sügisel, kui otsustati moodustada töörühmad ühisprojektide väljatöötamiseks järgmistes suundades:

· regiooni kaart ja informatiivne brošüür;

· ühine andmebaas; võrgu loomine operatiivse infovahetuse jaoks;

· ajaloolise ja kultuurilise pärandi uurimine;

· Nõukogu töö organiseerimise finantseerimine.

1997.aastal Nõukogu finantsrühmades ja Sekretariaadi koosolekutel arutatakse ühisprojektide rahastamise võimalusi mitmetest EL ja teistest rahvusvahelistest fondidest, välja pakutud ning järjestikku pandud prioriteetide järgi mitmete kahepoolsete ja kolmepoolsete projektide ideed.Nendest ühe väljatöötamise kohta regioonide koostöö arengu strateegia VISION 2010 – Nõukogu võtab vastu otsuse ning võrdlemisi lühikese aja jooksul finantside töörühm töötab välja projekti ülesande. EL Phare CREDO programmi esimene järk andis tugeva impulsi ühisprojekti väljatöötamise alustamiseks, selleks et siduda regiooniga EL vahendeid. Kahjuks, esimene sooviavaldus ei leia toetust, kuna programmi juhtkonnal pole endalgi veel kindlat positsiooni kolmepoolse, Venemaa piiriäärse alaga seotud projekti rahastamise küsimuses.

Sellegipärast projekti VISION 2010 väljatöötamises osalesid kõikide (tookord7) rajoonide esindajad, ning need kohtumised on hea kool – väga tähtis moment meeskondade moodustamiseks, iga töörühma liikme individuaalsete kogemuste omandamiseks. Juba järgmisel suvel, CREDO põhiosa alusel, koostöö partnerid jätkavad oma tööd projektide kallal. Nõukogu territooriumil omavalitsused ja ühiskondlikud organisatsioonid töötavad välja 18 projekti, nendest 6 saavad rahastamise. Nende seas on ka ümbertöötatud ja uuena esitatud projekt VISION 2010.

Kogemusi on mitmesuguseid – nii uhkuse tunnet, kui pettumusi. Täismahulises koostöös Omniaga enam ei osale kolmepoolne projekt, mille peale alguses olid pandud suured lootused. Omnia spetsialistid on osavad seminaride organisaatorid, hiilgavalt kannavad ette materiale, kasutavad mitmesuguseid töövorme, kuid projekti edaspidine kooskõlastuse protsess osutub raskeks. Osa Rootsi konsultantide poolt pakutud kavadest puudutab selliseid asju, mida omavalitsused ei suuda lahendada kohalike projektide raames – näiteks piiri ületamise protseduuri optimiseerimist. Samuti on ebakõlas küsimus võrdsusest projekti partnerite vahel, - isegi siis, kui partneriks on välisfirma. Nõukogu liikmetel kujunes välja oma enesekindlus, oskus kaitsta enda vaateid, teadvustada prioriteete. Ja prioriteedid on – konkreetsed "katsutavad" tulemused, mitte ainult seminarid ja konsultatsioonid.

1997.a.septembris alustati koostöö ühise turismi marsruudi väljatöötamisega kogu Nõukogu regioonide territooriumidel. Ainult 2000 aasta veebruaris Phare CBC rahvusprogrammi poolt Lätis rahastatud projekt lubab realiseerida sellist lootust: turismi töörühm töötab välja marsruudi, voldiku ja kaardi, toimub huvitav kolmepäevane sõit piiriäärse turismi ettevõtjatele, infokeskustele, omavalitsuste ja ministeeriumide ning ajakirjanduse esindajatele.

1998. aastal rahalist toetust Nõukogule pakkus Norra AM, ning Norra omavalitsuste liidu vahendusel on väljatöötamisel väike programm järgmiseks tööperioodiks. Selline pakkumine on juba reaalne Nõukogu töö hinnang. Samuti kutse Nõukogu rajoonide ja maakondade juhtidele külastada Norrat on tähtis mitte ainult kogemuste poolest, - see annab juhtidele võimaluse paremini tutvuda teine – teisega, vahetada mõtteid, moodustada meeskondi.

Norra abiga nende programmide raames alustatakse väikseid, kuid huvitavaid projekte. Noorte ökoloogilise hariduse laager, Nõukogu teadete lehekülg, Ülepiiriliste veebasseinide ökoloogilise situatsiooni uuringud. Nendes projektides on hõivatud kõik kaksteist koostööpartnerit.

Koostööpartnerite territooriumide elanikud soovivad näha konkreetseid tulemusi, mis annaksid toetust ka majanduslikule arengule. Viimasel ajal üha rohkem nihkuvad esile uued nõuded edasise koostöö arengu efektiivsuse poole, muutub aktuaalseks laiemate ühiskonna kihtide osalemine selles koostöös. See ergutab partnereid heita pilk tehtule, hinnata oma töövõtteid ja ressurse, uurida teiste regioonide kogemusi.

Projekti Vision 2010 realiseerimise aeg on keeruline lüli Nõukogu arengu käigus, - koostööst üksikutes projektides kuni koostöö programmide väljatöötamiseni ja nende elluviimiseni.

Contacts

ESTONIAN SECTION LATVIAN SECTION
Head of the Board

Executive director

Head of the Board
Sergejs Maksimovs

phone: +371 64507224
e-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Executive director
Juris Annuskans

phone: +371 6 4520928
e-mail: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.